Mellimplantátumok

A mellimplantátum a mell méretének és formájának növelésére vagy helyreállítására szolgáló orvosi eszköz, amelyet műtéti úton helyeznek be a mellkasba. A mellimplantátum szilikon vagy sóoldattal töltött héjból áll, és legtöbbször mellnagyobbításhoz használják, de rekonstruktív plasztikai műtéteknél a mell helyreállítására is alkalmazzák.

Gyere el személyes konzultációra és kifejezetten a Te igényeidre szabott megoldást mutatunk!

Szakértelem és

profizmus a

Te szolgálatodban

A mellimplantátumok mérete, formája és felszíne különböző lehet, hogy igazodjanak a páciens testalkatához és igényeihez. A mai modern mellimplantátumok és korszerű beültetési módszerek lehetővé teszik, hogy akár élethosszig bent maradhassanak, és az életvitelben, illetve a szoptatás-terhesség idején se jelentsenek akadályt. Emellett a beavatkozás utáni komplikációk valószínűsége is sokkal kisebb.

3 érv, hogy miért nem érdemes halogatnod a beavatkozást:

RUTINMŰTÉT

FÁJDALOMMENTES

SZEMÉLYES KONZULTÁCIÓ

Mellimplantátumok fajták

A mellimplantátumok két fajtáját különböztetjük meg a töltőanyaguk szerint: a szilikon mellimplantátumokat és a sóoldatos mellimplantátumokat.

Szilikon mellimplantátumok

A szilikon mellimplantátumok mai, modern típusai kohézív gél állagú orvosi szilikonnal vannak töltve, mely az egészségre ártalmatlan anyag, és sérülés esetén sem „folyik ki” a burokból a szervezetbe. Jellemzően természetes hatást keltenek, legyen szó feszességről, formáról vagy tapintásról. Emellett a szilikon kiváló formatartó képességgel rendelkezik, az élettartama pedig akár 20-25 év is lehet, egyes gyártók még élettartam garanciát is biztosítanak. 

Sóoldatos mellimplantátumok

A sóoldatos mellimplantátumok olyan implantátumok, melyek töltőanyaga fiziológiás sóoldat. Előnyük, hogy kisebb nyíláson helyezhetőek be, mint a szilikon implantátumok, illetve, hogy a műtét alatt és után még néhány hétig a méretük változtatható, tehát van lehetőség a méret korrigálására. A hátrányuk, hogy az élettartamuk rövidebb, hozzávetőleg 10-14 év, és néhány év után méretcsökkenés, zsugorodás is tapasztalható lehet. Emellett a tapintásuk sem olyan természetes, mint a szilikon implantátumoké. 

szilikon és sóoldatos mellimplantátum

Ezt a mellimplantátum típust jellemezően Amerikában használják, mert felmerült egy olyan állítás, miszerint a szilikonos implantátumok esetében gyakoribbak a daganatos megbetegedések. Ezt az állítást azóta az orvostudomány megcáfolta, ugyanakkor az amerikai orvosok és pácienseik többsége még mindig a sóoldatos implantátumokat részesíti előnyben. Európában, így Magyarországon is meglehetősen ritkán alkalmazzák ezt az implantátum típust.

Mellimplantátum formák

A mellimplantátum formák kétfélék lehetnek: kerek és csepp (anatómiai) formájú. A mellnagyobbító műtét előtt a plasztikai sebész segít eldönteni, hogy melyik forma lenne előnyösebb a páciens számára, ugyanis a mellimplantátum formája is befolyásolja a mell esztétikáját. 

Kerek implantátumok

A kerek mellimplantátumok markánsabban formálják a mell felső volumenét, emellett csökkentik a mellek közötti teret, mellyel hangsúlyosabb dekoltázs hozható létre. Nagyobb volumennél szokták őket alkalmazni.  

Csepp vagy anatómiai implantátumok

A csepp formájú implantátumokkal, melyeket anatómiai formájú implantátumoknak is szoktak nevezni, természetesebb hatás érhető el. Ezzel a formával a mellbimbó alatti részt lehet növeli elsősorban, így a mellbimbó feljebb kerül. Elsősorban a kisebb volumennél szokták javasolni, ugyanis nagyobb súly esetén ez a forma az idő múlásával megereszkedhet. 

A mellimplantátumok felszíne

A mellimplantátumok felszíne sima vagy texturált lehet, aminek a természetes tokképződés során van jelentősége (amikor az implantátumot a szervezet befogadja).

  • Sima felszínű implantátum: ennek az implantátumnak a felszíne sima, egyenletes, ezért kevésbé tapadnak a környező szövetekhez, nagyobb eséllyel mozoghatnak a mellkason belül. Régebben ez a típus okozott tokosodási problémákat, tokzsugorodást, különösen a mellizom fölé történő beültetés esetében. 
  • Texturált felszínű implantátum: ennek a típusnak a felülete szemcsés, érdes, így az implantátum könnyebben tud a tok szövetéhez tapadni, ami csökkenti a tokzsugorodás valószínűségét. A texturált felületű implantátumokat gyakran alkalmazzák anatómiai, vagyis csepp alakú implantátumok esetén, hogy megakadályozzák a  mellimplantátum elfordulását.

Mellimplantátum profilok

A mellimplantátum profilok adják meg az implantátum „vastagságát”, vagyis hogy mennyire fog a mell kiemelkedni a mellkasból. A mellimplantátum profilok fajtái gyártónként eltérőek lehetnek, jellemzően azonban három profilfajtát különböztetünk meg: alacsony, közepes és magas profilt. 

  • Alacsony profil: ez a típus általában laposabb, de szélesebb, mint a közepes vagy a magas profilú implantátum, mellyel kismértékű, esztétikus emelkedést érhetünk el. 
  • Közepes profil: ez a típus jellemzően keskenyebb alappal rendelkezik, magassága viszont nagyobb, így látványosabb változás érhető el vele. Ezt a profilt többféle testalkat esetén is alkalmazzák, megereszkedett vagy lapos mell esetén is telt kebel, mégis természetes hatású mell érhető el általa. 
  • Magas profil: ez a típus keskeny alappal rendelkezik, így a kisebb mellkassal vagy testalkattal rendelkező hölgyek esetén jól alkalmazható. Kiemelkedés tekintetében lényegesen határozottabb, ennél fogva telt dekoltázs érhető el vele
mellimplantátum profilok

Mellimplantátum méretek

A mellimplantátum méreteket többféle paraméter együttesen határozza meg: az űrtartalom, az átmérő, és a vastagság/profil. 

  • Űrtartalom alapján 120 és 800 köbcenti (cc) közötti implantátumok érhetők el. 
  • Az átmérő alatt az implantátum kerek alapjának az átmérőjét értjük mely 9 és 17 cm közötti méretben érhető el. 
  • Az implantátum vastagsága, vagyis a profilja is fontos adat, melyet szintén centiméterben adnak meg, 2,5-6,5 cm lehet. 

A plasztikai sebész páciens egyedi adottságai és igényei alapján határozza meg, hogy milyen méretű implantátum lenne a legmegfelelőbb.

Mellimplantátum márkák

A mellimplantátum márkák közül a legismertebbek a Motiva, a Mentor, az Allergan, a Sientra, és a Polytech, amelyeket Magyarországon is forgalmaznak. Ajánlott klinikánkon a Motiva implantátumokat alkalmazzák.

Motiva

A Motiva Implants az Establishment Labs márkája, mely 2010 óta létezik, és kiváló minőségű szilikon anyagból készülő implantátumokat gyártanak. Az innovatív ProgressiveGel technológiának köszönhetően természetes érzést, tapintást és kinézetet tesznek lehetővé. A Motiva implantátumok emellett a Q Inside Safety Technology-nak köszönhetően egy beépített mikrochippel rendelkeznek, mely segítségével műtéti beavatkozás nélkül is lehet azonosítani az implantátumokat.

Motiva mellimplantátumok

A Motiva implantátumok rendelkeznek CE tanúsítvánnyal is. A Motiva mellimplantátumokra a gyártó élethosszig tartó garanciát ad szakadásra, 10 év jótállást pedig tokzsugorodás ellen.

A Motiva implantátumok európai bevezetője Dr. Karvász Tamás plasztikai sebész, aki a márka hazai bevezetésében is nagy szerepet játszott, most személyes konzultációra várja az érdeklődőket.

Mentor

A Mentor egy amerikai implantátum márka, melyet a 60-as években fejlesztettek ki, hazánkban a 80-as évek végétől van jelen. A márka FDA és CE tanúsítvánnyal is rendelkezik. Kiváló minőségi szilikon implantátumok, melyekre a gyártó örök garanciát nyújt, mivel hosszú, akár élethosszig tartó élettartammal bírnak. Forma, felület és profil tekintetében is széles kínálattal rendelkezik a márka. 

Allergan

Az Allergan egy több évtizedes tapasztalattal rendelkező márka, mely szilikon és sóoldat alapú implantátumokat is kínál, méghozzá széles választékban. A Natrelle sorozat a márka egyik legismertebb termékcsaládja. Az Allergan termékei FDA tanúsítvánnyal rendelkeznek. 

Sientra

A Sientra egy viszonylag új márka, mely kifejezetten szilikon implantátumokra specializálódott. A márka termékei kiváló minőséget és tartósságot képviselnek, melyek közül a High-Strength Cohesive Silicone Gel implantátumok emelkednek ki. A márka termékei szintén FDA tanúsítvánnyal rendelkeznek.

Polytech

A Polytech egy német mellimplantátum márka, mely széles választékkal rendelkezik az implantátumok terén. A termékeik között mikroporózus felületű és hidrogél töltetű implantátumokat is találhatunk. A Polytech termékei is CE tanúsítvánnyal bírnak.

Mellimplantátum árak

A mellimplantátum beültetés árak 1.800.000-2.000.000 forint között mozognak, plasztikai sebészettől függően, a mellimplantátumok ára a műtét díjába tartoznak, magánszemélyként külön nem vásárolhatunk implantátumot, hiszen ezek orvostechnikai eszközök, a megvásárlásuk engedélyköteles.

Ajánlott klinikánkon a mellnagyobbító műtét az mellimplantátum ára mellett a teljes beavatkozás költségét is, azaz a következőket is magába foglalja:

  • az implantátum árát, melynek díja a márkától, a fajtától, a profiltól, a mérettől stb.
  • a műtéthez szükséges előzetes vizsgálatokat
  • az altatást
  • magát a plasztikai beavatkozást, melynek díja függ a műtéti technikától 
  • klinikán történő tartózkodást
  • kompressziós melltartót
  • utókezelést, műtét utáni konzultációt

A pontos összeget a plasztikai sebész személyre szabottan adja meg, a végső árban minden felmerülő költség beletartozik. A végső, pontos ár tehát minden felmerülő költséget tartalmaz.

A mellimplantátum behelyezése - Hova kerül a mellimplantátum?

A mellimplantátum behelyezésére három lehetőség van, kerülhet az izom alá, az izom fölé, és a két technika kombinálásával részben az izom alá, részben az izom fölé (dual plane) is beültetésre kerülhet. 

  • izom alatt: a mellizom alá helyezett implantátummal természetesebb hatást lehet elérni. 
  • izom fölött: a mirigyállomány alá, a mellizom fölé helyezett implantátummal impozánsabb lehet a dekoltázs, mert így teltebb lesz a mell felső része. Ezt a technikát nem minden esetben lehet alkalmazni, jellemzően csak akkor, ha megfelelő mennyiségű a mellszövet és a mirigyállomány. 
  • dual plane: ez a technika a két fenti technika kombinációját jelenti, ilyenkor az implantátum alsó része az izom felett, de a mirigyállomány alatt, míg a felső része a mellizom alatt helyezkedik el. A módszer meglehetősen komplikált, így csak tapasztalt plasztikai sebész tudja elvégezni.
hova kerül a mellimplantátum

Kockázatok és szövődmények

A mellimplantátum beültetésének rövid távú és hosszú távú szövődménye lehet.

Rövid távú kockázatok

A rövid távú szövődmények a gyógyulás időszakában, jellemzően az első 2 hónapban jelentkeznek, melyek lehetnek fertőzés, gyulladás, utóvérzés, hematóma, seroma, sebgyógyulási zavarok, és a mellimplantátum rendellenes helyzetbe történő elmozdulása. 

  • Fertőzés és gyulladás: amennyiben gennyesedés tapasztalható a mellimplantátum körül, akkor a terület elfertőződött, begyulladt. Ilyekor antibiotikum kúra megkezdése javasolt, súlyos esetekben pedig az implantátum eltávolítására is sor kerülhet. Általában a fertőzést a páciens bőr baktériumai szokták okozni, mint a Staphylococcus aureus vagy a Streptococcus.
  • Utóvérzés: a műtét után kisebb vérzés még nem veszélyes, de elhúzódó vérzés, vagy nagy mennyiségű vér esetén már komoly kockázatot jelent. Ez a szövődmény még akkor is előfordulhat, hogyha a műtétet a leggondosabban végezték el. A megoldása jellemzően egy újabb műtét, melynek során elállítják a vérzést, és kitisztítják a műtéti területet. 
  • Hematóma: a hematóma vagy más néven vérömleny szintén gyakori szövődmény mellnagyobbítás után. Ez jellemzően akkor fordul elő, amikor a szövetekbe nagyobb mennyiségű vér kerül még az átmetszett erek elkötése előtt. Gyakran igényel újabb beavatkozást, ugyanis a hematómákban elszaporodhatnak a kórokozók.
  • Seroma: a seroma az implantátum körüli savós-gyulladásos folyadékképződést jelenti, melyet jellemzően szintén a bőrbaktériumok okoznak. Ilyenkor a baktériumok egy fertőző hártyát hoznak létre az implantátum felszínén. Ez a jelenség a durvább felszínű implantátumok esetén gyakori. Jellemzően antibiotikum kúrával kezelik, de súlyos esetekben az implantátum eltávolítása is szükségessé válhat.  
  • Sebgyógyulási zavarok: ilyen esetekben a fertőzés csak a bőrt, illetve a bőr alatti szöveteket érintik, az implantátumot nem. Ilyenkor rendszeres kötéscserére és antibiotikum kúrára van szükség. 
  • Mellimplantátum rendellenes helyzetbe történő elmozdulása: ritka jelenség, ha az implantátum rendellenes helyzetbe mozdul el. Kerek implantátumok esetében a kisebb elmozdulás nem okoz látható változást a mell formájában, ugyanakkor az anatómiai implantátum esetében azonnal látható, ha elmozdulás történik. 
mellimplantátum veszélyei

Hosszú távú kockázatok

Hosszú távú szövődménynek nevezzük azokat a szövődményeket, melyek a mellnagyobbítástól eltelt 1-2 év után alakulnak ki, mint például a kapszuláris kontraktúra (tokzsugorodás), az implantátum szivárgása, szakadása, elmozdulása. 

  • Kapszuláris kontraktúra: más néven a tokzsugorodás, számos ok miatt kialakulhat, de jellemzően sima felületű implantátumok esetében fordul elő. A mellimplantátumok beültetése után a tokképződés egy természetes jelenség, azonban előfordulhat, hogy a tok túlságosan szilárd lesz, esetleg összehúzódik, ami fájdalmat és esztétikai problémákat egyaránt okozhat.  Jellemzően mellimplantátum cserére van ilyenkor szükség. 
  • Implantátum szivárgása, szakadása: az implantátum falának megrepedése, szivárgása a mai modern implantátumok esetében már nagyon ritka szövődmény, de erős külső behatás esetén (pl. autóbaleset) előfordulhat. Tünetei a fájdalom, a mell duzzadása és elszíneződése, redők/ráncok megjelenése, illetve a mell alakjának megváltozása. Ilyenkor jellemzően cserélni szokták az implantátumot. 
  • Implantátum elmozdulása: az elmozdult, lecsúszott implantátum ritka szövődmény, amelyet túlzott fizikai aktivitás, trauma, vagy az implantátum helyének nem megfelelő kialakítása okozhat. Ilyenkor mell aszimmetria léphet fel, változás tapasztalható a mell formájába, alakjában, de fájdalommal is járhat. Jellemzően műtéti megoldással korrigálható a probléma. 

Ritka, de súlyos szövődmények

A hosszú távú szövődmények között vannak olyanok, melyek rendkívül ritkák, de nagyon súlyosak, mint az ALCL, vagy a szabaddá vált szilikon okozta nyirokcsomó-gyulladás. 

  • ALCL (Anaplasztikus Nagysejtes Lymphoma): a BIA-ALCL betegség, egy rosszindulatú daganatos megbetegedés, mely mellimplantátumhoz kapcsolódik, ugyanis az implantátumot körül vevő tokot érinti. Ilyen esetekben a tokot és az implantátumot műtéti úton eltávolítják, szükség esetén a hónalji nyirokcsomókat is, és a betegség stádiumától függően a kemo- és/vagy radioterápiát is javasolják. 
  • Szabaddá vált szilikon okozta nyirokcsomó-gyulladás: ez a betegség akkor fordul elő, ha az implantátum szivárgását nem észleljük időben, a szilikon gél pedig bejut a környező szövetekbe, a nyirokkeringésbe, onnan pedig a hónalji vagy a mellkasi nyirokcsomókba. A mellimplantátum eltávolítása mellett egyéb kezelésre is szükség lehet a nyirokcsomó gyulladás megszüntetésére.

A mellimplantátumok élettartama és ellenőrzése

A prémium mellimplantátumok élettartama márkánként eltérő lehet, általánosságban azonban elmondható, hogy 20-25 évig is a helyükön maradhatnak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az implantátumnak lejár a szavatossági ideje. A test ennyi idő után változik annyira, hogy célszerű az implantátumot eltávolítani, cserélni. A szakemberek véleménye az, hogy amíg az implantátummal, illetve a mell látványával, esztétikájával nincs probléma, addig nem szükséges a csere. 

Mellimplantátumot mikor kell cserélni?

Mellimplantátumot akkor kell cserélni, ha az implantátummal probléma lép fel, esetleg esztétikai korrekcióra van szükség.

A cserének több oka is lehet:

  • mellimplantátum „elöregedése” miatt
  • esztétikai céllal szeretnénk változtatni a mell méretén, pozícióján vagy formáján
  • mellimplantátum sérülése miatt
  • implantátum nem megfelelő minősége miatt
  • késői szövődmény miatt, mint például a tokzsugorodás
  • egyes betegségek, illetve egészségi állapot miatt

A mellimplantátum ellenőrzése

A mellimplantátumok állapotának ellenőrzésére olyan vizsgálatokat célszerű évente elvégeztetni, mint a mammográfia, az ultrahang vagy az MRI. A mellimplantátumok beültetése után fontos, hogy a páciens rendszeresen járjon szűrővizsgálatokra, ellenőrzésekre, végezzen időnként önvizsgálatot, illetve bármilyen aggály esetén konzultáljon az orvosával.

Gyakran Ismételt Kérdések

Hány éves kortól végezhető el a mellnagyobbítás?

A mellimplantátum beültetés alsó korhatárának megállapításánál jellemzően ezt veszik figyelembe, hogy a mell növekedése befejeződött-e, ami jellemzően a 18. életév betöltése után történik meg. Amikor a mell mérete már egy éve nem változik, és a formája is véglegessé válik, akkor már elvégezhető a mellnagyobbítás. A testi tényezők mellett azonban mentális érettséget is figyelembe kell venni, ugyanis fiatalok esetében gyakori, hogy a páciens érzelmileg még nem elég érett, ilyenkor érdemes megvárni egy olyan életszakaszt, amikor a páciens már felelősségteljesen dönthet a beavatkozást illetően.

Mennyire biztonságos a mellnagyobbítás?

A mellnagyobbító műtét a korszerű beültetési módszereknek és a modern implantátumoknak köszönhetően egy alacsony kockázatú beavatkozás, tehát biztonságosnak mondható. Természetesen ehhez arra van szükség, hogy megbízható, nagy tapasztalattal rendelkező plasztikai sebész végezze a beavatkozást, mint például Dr. Karvász Tamás, aki kiemelkedő tapasztalattal rendelkező sebész a mellplasztika területén. 

Az implantátumok is teljesen biztonságosak, nem károsítják az immunrendszert, nem tartalmaznak rákkeltő anyagokat, az egészségre teljesen ártalmatlanok. Minden kétséget kizáróan biztonságosan alkalmazhatóak. Minőségi garanciát szavatolnak azok a mellimplantátumok, melyek akár FDA engedéllyel és CE minősítéssel rendelkeznek. 

Egyes márkák, mint a Motiva örök garanciát ad szakadásra, de tokzsugorodás ellen is 10 év jótállást biztosít.

Mennyire tartós a mellnagyobbítás?

Az újgenerációs, modern mellimplantátumok élettartama magasnak mondható, akár 20-25 év is lehet, de a prémium kategóriás implantátumok akár élethosszig tartó garanciával is bírhatnak. A minőségi implantátumok garantálják a tartósságot, melyet FDA és CE tanúsítvány szavatol.  Ilyen tanúsítványt jellemzően a prémium implantátumok kapnak, mint a Mentor és Motiva márkák implantátumai. 

Hogyan befolyásolják az implantátumok a sportteljesítményt?

A plasztikai sebészek véleménye az, hogy mellimplantátummal is lehet aktív életmódot élni, ugyanakkor érdemes egyeztetni a műtétet végző orvossal, hogy milyen mozgásformákat, sportot javasol, és melyeket érdemes kerülni. Az erőteljes mellkasi edzést például nem szokták javasolni, (pl. fekvőtámaszozást), különösen akkor, ha a mellimplantátum az izom alá került behelyezésre. 

A műtétet követő első napokban csak egy-egy könnyű séta jöhet szóba az otthonunkban, a második héten viszont már egy kicsivel intenzívebb kardió mozgást is végezhet a páciens, például fél órás sétát a futópadon. A műtét után egy hónappal már vissza lehet térni a rendszeres testmozgáshoz, az emeléseket igénylő mozgásformákat viszont még kerülni kell, illetve az olyan sportokat is, amelyek széles kézmozdulatokkal járnak, mint az úszás vagy a tenisz. 

Hogyan befolyásolják az implantátumok a terhességet és a szoptatást?

Az implantátum, illetve maga a mellnagyobbító műtét jellemzően nem lesz hatással a terhességre. A mellekben a terhesség alatt tapasztalható duzzadt, feszítő érzés, az implantátumtól függetlenül is előfordulhat. Ha a megfelelő implantátum került beültetésre, akkor a mellnagyobbítás nem okozhat extra komplikációt a terhesség alatt. 

Az implantátumos mellnagyobbítás az egyetlen mellplasztikai beavatkozás, ahol az emlőmirigyek érintettek lehetnek, ugyanakkor ilyen esetekben sem károsodnak a tejcsatornák, és nem változik az emlőmirigy mennyisége sem. Ez azt jelenti, hogy ha a kismama megfelelő mennyiségű mirigyállománnyal rendelkezik, akkor az implantátummal is minden probléma nélkül tud majd szoptatni.

Készen állsz megtenni az első lépést? Esetleg van még kérdésed?

Gyere el személyes konzultációnkra és kifejezetten a Te igényeidre szabott megoldást kínálunk! Minden részletet átbeszélhetsz orvosoddal, felteheted kérdéseidet.


Kötelezettségek nélkül!

Nem győztünk meg? Íme néhány érv mellettünk:

  • 27 éves tapasztalat
  • Nemzetközi hírnév és garancia
  • Stabil kórházi háttér
  • Magyarország egyik legnagyobb plasztikai sebészete 
KONZULTÁCIÓ